Pamětníci vzpomínali na ekologické demonstrace v Teplicích, které předcházely pozdějším politickým protestům v celé zemi. V Teplicích se tehdy zvedla vlna nevole kvůli špatné kvalitě ovzduší způsobené invazivní průmyslovou činností. Helena Plachá z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem dnes na debatě k výročí ekologických protestů uvedla, že se kvalita ovzduší od roku 1989 výrazně zlepšila.
V listopadu před 33 lety jen týden před začátkem sametové revoluce dorazilo na první ekologickou demonstraci v Teplicích na 800 lidí, kteří požadovali čistý vzduch. V dalších dnech jich bylo přes tisíc. Plakáty, které zvaly na demonstraci, se po městě objevily už několik dní před tím.
Meteoroložka sice v době, kdy protesty sílily na intenzitě, ještě v oboru nepracovala, nicméně tehdejší historii zná z vyprávění své kolegyně. Ta na obálku s hodnotami kvality ovzduší tehdy ještě dávala razítko s nápisem tajné. "V Rudém právu vycházel o počasí drobný sloupek, což vedlo k tomu, že si lidé mysleli, že znečištění není tak strašně," vybavuje si Plachá. O tom, že se jeho kvalita horšila, ale podle ní svědčil třeba vývoj měřicích zařízení. Sama se pak řídila tím, jestli z okna vidí na protější panelový dům. "Řídila jsem se instinktem. Vidím druhý panelák - mohu ven, nevidím ho - zůstanu doma," uvedla Plachá k tehdejší smogové inverzi.
Ve své době byly Teplice nejznečištěnějším městem v zemi. Koncentrace oxidu siřičitého podle ní dosahovala více než 200 mikrogramů na metr krychlový. "Dnes je všechno dohledatelné na stránkách ústavu. Jsou tam i historická data. Koncentrace oxidu siřičitého se pohybuje v desítkách mikrogramů, to je asi 20 až 30," uzavřela meteoroložka.*
-čtk-