Medvědi na Slovensku ztrácejí plachost a kvůli nezabezpečeným nádobám na odpad či kvůli vnadištím se zdržují i blízko lidských obydlí. Slovenský úřad Státní ochrana přírody (SOP) to uvedl v reakci na výsledky studie, podle které populace medvěda hnědého na Slovensku čítá kolem tisíce jedinců a zřejmě není přemnožena. Úřad SOP na studii spolupracoval s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.
Debatu o možném přemnožení chráněné šelmy a potřebě regulace jejího počtu na Slovensku dříve vyvolaly opakované střety medvěda s člověkem a loňský první případ úmrtí člověka po útoku medvěda v novodobých dějinách Slovenska. Regulaci počtu medvědů opakovaně žádali lesníci, kteří je považují za přemnožené.
"To, co se výrazně změnilo, není počet medvědů, ale jejich chování. Nezabezpečené kontejnery, vnadiště, pěstování kukuřice v podhorských oblastech či urbanizace přírodního prostředí zapříčinily, že se medvědi zdržují ve stále těsnější blízkosti lidských obydlí a ztrácejí plachost. Všechny tyto faktory zvyšují riziko střetu člověka s největší slovenskou šelmou," uvedl v prohlášení generální ředitel SOP Dušan Karaska. Dodal, že počet medvědů v zemi se výrazněji nemění.
SOP je odbornou organizací Ministerstva životního prostředí. Mimo jiné zajišťuje úkoly v oblasti ochrany přírody.
Slovenská opozice v červnu neuspěla ve sněmovně s návrhem odvolat ministra životního prostředí Jána Budaje. Odvolat ho chtěla mimo jiné kvůli útokům medvědů na lidi. Předtím úřady zaznamenaly několik střetů člověka s touto šelmou, jež skončily poraněním lidí. Několik medvědů, kteří ztratili plachost, utratil zvláštní zásahový tým.*
-čtk-