Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů mělo loni v Česku pětadvacetitisícové Uherské Hradiště. Stalo se vítězem 18. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly vyhlášeny na konferenci Odpady a obce v Hradci Králové. Do soutěže pořádané firmou EKO-KOM, která v ČR organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, bylo zapojeno přes 6100 měst a obcí. Do užšího výběru přes krajská kola postoupilo 65 měst a obcí.
Uherské Hradiště si hlavní cenu odneslo i v kategorii měst nad 5000 obyvatel. Druhé místo mezi městy obsadily jihočeské Trhové Sviny a třetí byla Polná na Jihlavsku. V kategorii obcí mezi 500 a 5000 obyvateli byl první jihomoravský Pavlov a mezi obcemi do 500 obyvatel loni nejlépe třídili odpady lidé v krkonošské obci Malá Úpa.
Obce jsou v soutěži hodnoceny podle výsledků v nakládání s komunálním odpadem. Hodnotí se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou komoditu. Posuzuje se i poměr tříděného odpadu a komunálního odpadu a hustota sběrné sítě. Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu a také obce, které sbírají všechny komodity.
Podle dat společnosti EKO-KOM loni každý obyvatel ČR v průměru vytřídil 71,8 kilogramu odpadů, tedy o pět kilogramů více než o rok dříve. Celková míra recyklace a využití nevratných obalů, kterých loni dali výrobci na trh 1,33 milionu tun, dosáhla 77 procent. V roce 2020 to při mírně nižším množství obalů bylo 76 procent.
Nejvyšší míra využití byla podle firmy tradičně u papírových obalů, u nichž recyklace a energetické využití dosáhlo 91 procent. Následovalo sklo s 81 procenty dosažené míry recyklace a využití, plasty s 75 procenty a kovy s 63 procenty.
V roce 2021 pravidelně třídilo odpady 73 procent obyvatel, přičemž nejčastěji třídí odpady podle zjištění firmy lidé ve věku 30 až 49 let. Lidé loni mohli odpady třídit do 678.446 barevných kontejnerů a menších nádob, což bylo meziročně zhruba o 120 000 více. Vedle toho je mohou někteří občané třídit doma rovnou do barevných pytlů, případně prostřednictvím sběrných dvorů nebo výkupen druhotných surovin.*
-kce-