Nápoj s názvem Newbrew je společný projekt singapurské vládní vodohospodářské agentury (PUB) a tamního minipivovaru Brewerkz, napsal server BBC. Kromě německého ječmene a norských kvasnic je klíčovou ingrediencí piva Newbrew i NeWater, tedy voda recyklovaná z kanalizace.
Ačkoli je Singapur obklopený oceánem, pitné vody je v něm nedostatek. Městský stát v jihovýchodní Asii získává 50 procent své pitné vody dovozem z Malajsie a sběrem dešťové vody. Zbytek podílu tvoří odsolená mořská voda a NeWater.
Plány na recyklaci odpadních vod v Singapuru sahají až do 70. let minulého století. Jako hotový projekt zpřístupnil veřejnosti vládní úřad PUB NeWater před téměř 20 lety. Recyklace odpadních vod probíhá v mnoha krocích včetně několikafázové filtrace a dezinfekce UV zářením. Vyčištěná voda se posléze přimíchává do singapurských vodních zásobníků.
"Je důležité si získat podporu veřejnosti. Přimět lidi, aby přijali, že tato voda je čistá, i když je původně z kanalizace. Provedli jsme mnoho testů," řekl BBC Ryan Yuen z vodohospodářského úřadu.
Pivo Newbrew uvařené z recyklované vody je v Singapuru novinkou letošního jara i pýchou projektu NeWater, jelikož proces vaření piva, které tvoří voda z asi 90 procent, vyžaduje velice čistou vodu.
"Rozhodně chutná dobře. Kdybych chtěl, mohl bych jich nejspíš vypít pěkných pár kousků," popisuje BBC sklenici Newbrew zákazník pivovarské restaurace Brewerkz v Singapuru.
Sucho způsobené klimatickou změnou dává vzniknout podobným projektům, které pracují s recyklovanou vodou, i v jiných částech světa, například v Indii, Číně i Spojených státech.*
-čtk-