Evropská komise (EK) s podmínkami schválila fúzi francouzských firem Veolia a Suez, které působí mimo jiné v odvětví úpravy vody a distribuce tepla. Konkurují si od 19. století. Akvizici komise podmínila prodejem aktiv obou společností, aby se tak rozptýlily obavy z narušení hospodářské soutěže. Veolia většinu v Suezu koupí za necelých 13 miliard eur (328,8 miliardy Kč). Firmy působí ve více zemích, včetně České republiky.
Veolia o menší Suez usilovala s argumentem, že společně si povedou lépe v boji s novými podniky na trhu, zejména s těmi čínskými. Suez nabídku na převzetí od Veolie dlouho odmítal a považoval ji za neadekvátní. Veolia, jež získala podíl v Suezu loni v říjnu, za něj na začátku roku nabídla 11,3 miliardy eur. Firmy se později utkaly před soudem. Pak dal ale Suez najevo, že je ochoten se o návrhu bavit, pokud Veolia nabídne více peněz.
"Komise ujišťuje, že tato transakce nebude mít nepříznivý vliv na hospodářskou soutěž na trhu s vodou a odpady, což jsou dvě odvětví, která jsou klíčová pro evropskou zelenou dohodu a oběhové hospodářství," uvedla v prohlášení eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
Mezi nápravná opatření, která společnosti navrhly, patří vyčlenění francouzských aktivit společnosti Suez v oblasti vodohospodářství, odpadů a některých mezinárodních aktiv do nového subjektu s názvem New Suez.
Veolia rovněž prodá většinu svých aktiv v oblasti úpravy průmyslové vody ve Francii a mobilních vodohospodářských služeb v Evropě. Suez se zbaví všech svých aktiv v segmentu zpracování nebezpečného průmyslového odpadu.
Obě společnosti také prodají část svých aktivit v oblasti skládek nebezpečného odpadu.
Veolia zaměstnává po celém světě téměř 180 000 lidí. V České republice firma Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze. Podnik má zhruba 1600 zaměstnanců. Suez má podíly například v některých vodárenských firmách na Moravě.*
-čtk-