Slovensko bude moci vyžadovat od soukromých majitelů pozemků náklady, které stát vynaloží na odstraňování starých ekologických zátěží z těchto parcel. Změnou příslušného zákona o tom dnes rozhodl parlament. Dlouhodobě znečistěná půda je na řadě míst na Slovensku, včetně areálu někdejší bratislavské chemičky Istrochem, kterou v minulosti koupil holding Agrofert a zařadil ji pod svůj jiný podnik.
Podle slovenského Ministerstva životního prostředí předchozí slovenské vlády souhlasily s tím, že vlastník areálu s ekologickou zátěží přenášel náklady na její likvidaci na stát. "Nová legislativa napraví tuto nespravedlnost, že celé náklady zůstávají na občanech. Stát převezme odpovědnost jen v tom případě, že už neexistuje právní nástupce," uvedl ministr životního prostředí Ján Budaj.
Po podpisu zákona prezidentkou Zuzanou Čaputovou stát také bude moci svou případnou pohledávku v souvislosti s náklady na odstraňování toxických skládek zajistit záložním právem na sanovanou nemovitost.
Ministerstvo životního prostředí dříve odhadlo, že likvidace ekologické zátěže v Istrochemu by si vyžádala náklady 350 milionů eur (8,8 miliardy korun). Podle dřívějších informací ekologů studie ukázala, že v tamním areálu se ve vysoké koncentraci nacházejí látky nebezpečné pro zdraví člověka.
Istrochem, který patřil k nejstarším podnikům chemického průmyslu na Slovensku, Agrofert ovládl už před lety. Do února 2017 vlastnil koncern Agrofert nynější český premiér Andrej Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.
Na Slovensku jsou stovky znečištěných lokalit, které představují riziko pro životní prostředí. Program sanace některých z nich Slovensko dříve zahájilo s využitím peněz z evropských fondů.
-čtk-*