Červencový únik toxických látek z rozsáhlého diamantového dolu v Angole do řeky způsobil v sousedním Kongu smrt nejméně 12 lidí a dalších 4500 osob přiotrávil. Uvedla to konžská ministryně životního prostředí Ève Bazaibaová. Ministryně upřesnila, že její země bude požadovat náhradu škod, informoval zpravodajský web BBC.
Vedlejší produkty těžby se dostaly do řeky Tshikapa, přítoku veletoku Konga, a zahubily v ní velké množství ryb, které pak někteří lidé v Kongu jedli. Podle ministryně Bazaibaové se na hladině řeky "vznášely hromady mrtvých ryb a prvotním instinktem bylo si tyto ryby vzít".
Toxické látky zbarvily řeku do červena a zahubily kromě ryb i hrochy a další živočichy. Majitelé dolů Catoca, z nichž jedovaté látky unikly, se k případu zatím nevyjádřily.
Přestože konžské úřady lidem zakázaly, aby pili vodu z otrávené řeky a jedli z ní ryby, mnoho lidí na březích řeky postihl průjem a další zdravotní problémy. Dohromady se ekologická katastrofa dotkla asi milionu lidí.
Angolský diamantový důl Catoca, který vlastní zčásti státní firma Endiama a zčásti ruská společnost Alrosa, uvedl, že vybudoval dva kanály, aby odfiltroval jedovaté usazeniny z vody. Místo, kde došlo k úniku, bylo zapečetěno. Z dolu Catoca podle agentury Reuters pochází asi 75 procent angolských diamantů. Konžská ministryně Bazaibaová vyjádřila potěšení nad tím, že angolská vláda i majitelé dolů únik přiznali.*
-čtk-