Z průzkumu Sdružení EPS ČR vyplynulo, že třídicí návyky obyvatel Česka se zlepšují i v oblasti pěnového polystyrenu. Zatímco v roce 2019 uvedlo 17 procent respondentů, že polystyren netřídí, v aktuálním šetření toto číslo kleslo o 4 procentní body. Stejně tak se zvyšuje podíl lidí, kteří pěnový polystyren odevzdají do sběrného dvora.
Více než polovina dotazovaných (57 %) by polystyren vytřídila do žlutého kontejneru. Oproti výsledkům z průzkumu z roku 2019 (69 %) je to pokles, ovšem v pozitivním slova smyslu. „Protože na úkor žlutých kontejnerů dnes více spotřebitelů doveze odpad z pěnového polystyrenu do sběrného dvora. Odpad ze žlutých kontejnerů v nejlepším možném případě skončí také ve sběrném dvoře. Po sběru totiž putuje k dalšímu vytřídění a separaci, ovšem s dalším dílčím krokem v procesu přichází i větší možnost kontaminace materiálu,“ uvedlo sdružení EPS ČR ve své zprávě.
Do sběrného dvora odváží polystyren necelá čtvrtina dotazovaných (24 %). Oproti roku 2019, kdy sběrný dvůr ke třídění využívalo pouze 12 % respondentů, je to dvojnásobný nárůst. Z průzkumu také vyplynulo, že 5 % dotazovaných odpad z EPS vrací zpátky prodejci. V porovnání s rokem 2019 je to nárůst o 4 procentní body. Tento trend může podle sdružení souviset i s tím, že stále více prodejců nabízí svým zákazníkům zpětný odběr či výkup odpadního materiálu.
Jak třídit pěnový polystyren, jasně a přehledně
Sdružení EPS ČR u příležitosti dobrovolného závazku podpořit v co nejvyšší míře recyklaci pěnového polystyrenu nedávno zprovoznilo nový web recyklujemepolystyren.cz. Na stránkách se mimo jiné lidé dozvědí, jak třídit jednotlivé aplikace pěnového polystyrenu včetně toho, jak probíhá samotná recyklace. K dispozici je také mapa sběrných míst, kde je možné větší množství odpadního polystyrenu nabídnout k následné recyklaci.
-red-*