Koncert pro Česko bez úložiště jaderného odpadu s diskusí a odpoledním programem připravují na sobotu 10. července v Maňovicích na Klatovsku obce z lokality Březový potok a místní spolek Jaderný odpad - děkujeme nechceme!. Na louce u lesa v Maňovicích, která leží v srdci jedné ze státem vytipovaných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu, vystoupí skupina Zrní a budou diskutovat hosté z ČR, Bavorska a Rakouska, řekla spolupořadatelka Alexandra Doleželová. Jde zatím o největší protestní akci v oblasti od začátku pandemie koronaviru. Podle organizátorů je hrazena prodejem občerstvení a dobrovolným vstupným na místě.
"Odstartuje ji 18. ročník protestního pochodu a cyklojízdy Memoriál Miloslava Šimka, pojmenované po slavném místním 'lufťákovi', jenž zde ještě za svého života založil občanský spolek 'Jaderný odpad? Děkujeme nechceme!'," uvedla Doleželová. Povede od vlakového nádraží Pačejov do Maňovic, kde se pak uskuteční moderovaná panelová diskuse. Účastníky budou Matěj Machek, geolog z Akademie věd ČR, Edvard Sequens ze sdružení pro záchranu prostředí Call, starosta Chanovic a mluvčí Platformy proti úložišti Petr Klásek, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme! František Kába, starostka Břežan Marie Metličková, náměstek hejtmanky Josef Bernard a hosté z protestních sdružení z Bavorska a Rakouska. Odpoledne bude program pro rodiny, od loutkových představení přes soutěže a opékání buřtů po tisk triček. Večer zahraje Zrní a dýdžej Růžový partner. Obce nabídly přespání ve stanovém městečku u lesa na protilehlé louce.
V prohlášení, které zaslali pořadatelé médiím, píšou, že úložiště, kde má být odpad uložený stovky tisíc let, by mělo obrovská bezpečnostní rizika a následky pro krajinu a život v celém regionu. Upozorňují zejména na to, že nikde na světě žádné podobné zařízení není v provozu. Odpad zůstává v meziskladech u elektráren a zkoumají se způsoby, jak vyhořelé radioaktivní články dál využívat. "Nemluvě o tom, že řada zemí od jaderné energie ustupuje, například sousední Německo odstavuje jednu atomovou elektrárnu za druhou. Proč ČR razí opačný trend a proč tak spěchá s rozhodnutím o výstavbě úložiště? Je za tím vidina zisků z vládních zakázek?," uvedli organizátoři v prohlášení.
Obce se obávají stovek těžkých nákladních vozidel, zásadní změny rázu krajiny, prašnosti a hluku. Jako riziko vidí také ztrátu podzemních vod ve vrtech a studních vinou ražeb podzemních prostor.
Březový potok, který zahrnuje jedno město a devět obcí, kde žije dohromady asi 10 000 obyvatel, je jednou ze čtyř vytipovaných lokalit, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) uskuteční od letoška další výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finálního a záložního místa pro úložiště. Další lokality jsou Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku. Výběr má být potvrzen do roku 2030. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací přesáhnout 110 miliard Kč.*
-čtk-