Zbourat jadernou elektrárnu je složité

Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima německá vláda rozhodla uzavřít všechny německé jaderné elektrárny do roku 2022. Tři roky po tomto rozhodnutí Německo stále hledá odpověd jak naložit s uzavřenými elektrárnami. Podle aktuálních informací německého tisku počítají provozovatelé s likvidační...

Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima německá vláda rozhodla uzavřít všechny německé jaderné elektrárny do roku 2022. Tři roky po tomto rozhodnutí Německo stále hledá odpověd jak naložit s uzavřenými elektrárnami. Podle aktuálních informací německého tisku počítají provozovatelé s likvidační lhůtou minimálně deseti let. Například elektrárna Rheinsberg na severu Německa se však likviduje již 19 let.

Co likvidační práce nejvíc zpomaluje? Před samotnou likvidací se musí nechat vyhořelé palivo dochladit ve skladovacím bazénu. V případě elektrárny Rheinsberg to trvalo 5 let. Poté se rozebrala schránka reaktoru, vážící okolo 100 tun, která se převezla do meziskladu Lubmin (Přední Pomořansko). Podle posledních údajů braniborského ministerstva životního prostředí stále v elektrárně čekají na uskladnění kontejnery s odpadem o objemu více než 2 tis. tun (pro zajímavost – celkový objem odpadu elektrárny tvoří okolo 300 tis. tun sutin, z toho je 40 tis. postiženo radiací). Původní odhad nákladů činil 420 mil. eur, nyní však částka vzrostla na 560 mil. eur (15,1 mld. Kč).


Jadernou elektrárnu je obtížné postavit, i zbourat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *