Zákon o ovzduší se změní

Nový zákon o ochraně ovzduší je sice zatím ve Sněmovně, ale dá se očekávat, že bude schválen a začne platit od července příštího roku. Norma má více než dosavadní zákon zacílit na znečišťovatele včetně malých zdrojů. Vedle možnosti kontrol domácích kotlů mění návrh poplatky za znečištění a nadále...

Nový zákon o ochraně ovzduší je sice zatím ve Sněmovně, ale dá se očekávat, že bude schválen a začne platit od července příštího roku. Norma má více než dosavadní zákon zacílit na znečišťovatele včetně malých zdrojů. Vedle možnosti kontrol domácích kotlů mění návrh poplatky za znečištění a nadále počítá s možností vymezování nízkoemisních zón ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích a se změnou v plánování omezení emisí. Nová opatření se dotknou i domácností. Malé kotle uváděné na trh budou muset mít výrazně nižší emise než v současnosti a zřejmě podraží. Zákon také zakáže spalování nekvalitních paliv.


Krajské úřady budou mít zákonnou možnost zpřísnit provoz zdroje, který bude kvalitu ovzduší v oblasti prokazatelně zhoršovat. Díky kompenzačním opatřením se na území nebudou zvyšovat emise kvůli novým provozům, staré se budou muset odstavit. Firmám, které by rázně snížily množství emisí, chtějí autoři návrhu zákona nabídnout zvýhodněné sazby poplatků.

Návrh zákona počítá s možností vyhlásit nízkoemisní zónu například v lázních.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *