Vysoké obsahy toxických kovů u baterií

Nová směrnice EU pro baterie nastavila limity pro obsah rtuti, kadmia a olova v bateriích na 5, 20, resp. 40 mg/kg (s určitými výjimkami). V Německu byla tato směrnice implementována v roce 2009. Podle studie EEA, která zjišťovala hodnoty toxických kovů v bateriích v roce 2007, tehdy 147 vzorků...

Nová směrnice EU pro baterie nastavila limity pro obsah rtuti, kadmia a olova v bateriích na 5, 20, resp. 40 mg/kg (s určitými výjimkami). V Německu byla tato směrnice implementována v roce 2009. Podle studie EEA, která zjišťovala hodnoty toxických kovů v bateriích v roce 2007, tehdy 147 vzorků baterií odpovídalo (starým) limitům, jen dva překročily limit pro rtuť. Podobně provedená studie zkoumala baterie posbírané v letech 2010 a 2011. Mezi nimi byly jak starší typy baterií, tak moderní nabíjecí lithiumiontové baterie používané v mobilech, nebo zinkouhlíkové 9V baterie používané například v detektorech kouře.

Výsledky ukázaly, že zinkouhlíkové a zinkochloridové baterie překračovaly limity kadmia nastavené evropskou směrnicí a neměly by vůbec být na trhu. Několik typů baterií rovněž porušilo povinnosti označování. Například zinkouhlíkové baterie obsahovaly v průměru nejvyšší úrovně toxických kovů, některé až 25x přesáhly limit pro olovo, aniž by měly na sobě odpovídající požadované označení. Většina knoflíkových baterií (používané v hodinkách) měly v sobě tolik rtuti, že by měly mít na sobě označení „obsahující rtuť“, ale skoro polovina toto značení neměla.

Zdroj: www.eea.europa.eu.

Ačkoliv se studie omezila na Německo, její autoři uvádějí, že odpovídá situaci ve většině zemí Evropy, jelikož jsou v nich prodávány stejné značky baterií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *