Vážení čtenáři,

dnešní číslo Odpadů je plné obalů. Připravili jsme pro vás zcela vyčerpávající (pro redakci určitě) přílohu na téma zpětného odběru obalového odpadu, obalových společností, balíků s PETkami, balíků s papírem i balíků s kartónem a obalů vůbec. Obaly teď vidím všude, jsme jimi obklopeni. Mám pocit,...

dnešní číslo Odpadů je plné obalů. Připravili jsme pro vás zcela vyčerpávající (pro redakci určitě) přílohu na téma zpětného odběru obalového odpadu, obalových společností, balíků s PETkami, balíků s papírem i balíků s kartónem a obalů vůbec. Obaly teď vidím všude, jsme jimi obklopeni. Mám pocit, že už o nich vím všechno, pánbůh mě netrestej (a to by mě odborníci velmi snadno přesvědčili, že tomu pořád ještě nerozumím).


A teď ještě přišla anonce na nový klip na webu www.samosebou.cz, který podporuje třídění odpadů/obalů. Je tam velký bílý medvěd, který radostně tančí za zvuků jakéhosi rapu, neb jsme vytřídili dostatek plastů, či co. Klip mě pobavil, protože se nebere vážně.

Na nedávné konferenci k obalovému odpadu (jak jinak) vzpomínal Tomáš Nádr z agentury, která tyto klipy připravuje, na jiný televizní spot. Zvířátka v lese v něm taky děkují za recyklaci: „To byste nevěřili, jaký nastane problém, když kreativec napíše, že v klipu mají být veverky na větvi a tvářit se vděčně,“ poznamenal.

Účastníci se ho ptali, zda je opravdu nutné neustále vyvíjet aktivity na podporu třídění, když u nás už vlastně třídí každý. A on vysvětlil: „Třídění není činnost, kterou by lidi dělali pořád a za všech okolností. Deset procent bude třídit vždycky, z přesvědčení. Deset procent nebude třídit nikdy, taky z přesvědčení. A my jsme někde mezi tím a musíme těch 80 procent neustále přesvědčovat. V roce 2009 byla krize a lidé měli jiné starosti. My jsme nebyli dostatečně komunikačně aktivní a třídění začalo klesat.“

Diskuse na konferenci byla vůbec zajímavá. Nedávná novela zákona o obalech přináší také příklady obalů, u nichž to na první pohled není úplně zřejmé. Obalem je například ramínko na šaty.

Hovořilo se o aktivitě jednoho výrobce hygienických potřeb, který inzeruje, že tu ruličku od toaletního papíru nemusíte nosit do koše, ale rovnou hodit do záchodu, kde se rozpustí.

Přítomný právník k tomu dodal: „Jelikož je nejspíš i tato rulička obal, je otázkou, jestli výrobce tímto vylepšením neporušuje některé povinnosti při uvádění obalů na trh a jejich zpětném odběru.“

Nemají to ti obaláři lehké.

Přeji vám krásný voňavý duben.

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *