Ústavní soud se zastal zaměstnanců

Loajalitu k zaměstnavateli nelze vykládat tak, že pracovník nesmí upozornit na nesrovnalosti či ohrožení veřejného zájmu. V neobvyklém sporu tak rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zastal se dvou lidí, kteří v roce 2001 informovali úřady o problémech v provozu čističky odpadních vod ve Velkých Pavlovicích...

Loajalitu k zaměstnavateli nelze vykládat tak, že pracovník nesmí upozornit na nesrovnalosti či ohrožení veřejného zájmu. V neobvyklém sporu tak rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zastal se dvou lidí, kteří v roce 2001 informovali úřady o problémech v provozu čističky odpadních vod ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku a provozovatel pak dostal pokutu. Zaměstnavatel je tehdy propustil, protože údajně hrubě porušili pracovní kázeň. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Brně, zjistila ČTK.

Zaměstnanci mají podle ÚS právo obracet se na státní orgány v situaci, kdy zaměstnavatel ohrožuje významné společenské zájmy, třeba ochranu zdraví lidí, životního prostředí nebo čistoty vody. „Dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem nemůže zasahovat do veřejnoprávních vztahů, narušovat zájem společnosti na tom, aby každý občan v demokratickém právním státě mohl být nápomocen státu při odhalování nedostatků a v případě potřeby na nedostatky upozornil,“ stojí v nálezu senátu se zpravodajem Janem Musilem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *