Kategorie:
Nezařazené

Systém pro sběr pneumatik získal autorizaci

Ministerstvo životního prostředí vydalo oprávnění ke vzniku nového kolektivního systému, který zajistí zpětný odběr pro vysloužilé pneumatiky.

V Česku doposud žádný kolektivní systém pro tuto komoditu neexistoval, sběr totiž zajišťovaly různé systémy založené jednotlivými výrobci. Povolení od MŽP získala nezisková společnost ELT Management Company CR s. r. o. (ELTMA).  Ta sdružuje významné výrobce a dovozce pneumatik na českém trhu. Pneumatiky se budou sbírat v pneuservisech, autoservisech a prodejnách nových pneumatik.

Finanční manažer firmy ELTMA Zbyněk Matýsek uvedl, že je o systém zájem a stále do něj vstupují nová místa. Pro občany se tak rozšíří možnost, kam pneumatiky zdarma odevzdají.

MŽP si od vzniku nového kolektivního systému slibuje, že ubude množství odložených pneumatik u silnic a na polních cestách a omezí se i černé skládky. „Doufáme, že dojde k postupnému růstu množství zpětně odebraných pneumatik a také že se zvýší materiálové nebo energetické využití v souladu s cíli Plánu odpadového hospodářství ČR a obecnými cíli oběhového hospodářství,“ uvedl ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.

Jednotliví výrobci nebo dovozci mají ze zákona povinnost zajišťovat minimální sběr pneumatik. Základem každého plnění povinností zpětného odběru by proto měla být sběrná síť. ELTMA postupně vytvoří místa pro sběr odpadních pneumatik, což by mělo pomoci i obcím., které ušetří.

Vznik nového kolektivního systému umožnila novela zákona o odpadech, která začala platit loni v říjnu. Tento systém by měl v následujících letech ušetřit ročně podle odhadů až 30 milionů korun obcím, které tyto prostředky dosud vynakládaly zejména na likvidaci pneumatik na sběrných dvorech.*

 

 

Komentáře ke článku 2

  • Jana Kukulová

    Vážení,
    potřebuji IČ zařízení nebo provozovny firmy Tasy, která mne odkázala na Vás. Dělám evidenci odpadů firmě JKF s.r.o., Červený Kostelec. Děkuji a zdravím. Kukulová

  • Jana Kukulová

    Vážení, potřebuji IČ zařízení nebo provozovny firmy Tasy, která odebírá pneumatiky firmě JKF s.r.o., Červený Kostelec. Tato firma mne odkázala na Vás. Dělám jim evidenci odpadů. Dík a zdravím. Kukulová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *