14.09.2015 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soudci upírají Jihlavě právo na samosprávu

Na svém nejbližším jednání (22. září) budou jihlavští zastupitelé rozhodovat o podání ústavní stížnosti. Nejvyšší správní soud na konci srpna rozhodl, že v roce 2016 se v Jihlavě současně s krajskými volbami bude konat referendum o výstavbě spalovny odpadů, kterou nikdo nechystá, a k dalším otázkám odpadového hospodářství, jež město dávno plní.

Vedení jihlavské radnice s rozhodnutím soudu nesouhlasí, neboť soudy na různých úrovních v celém zdlouhavém procesu přehlížely jak zákonem jasně definovaná pravidla, tak i základní požadavky na regulérní průběh soudního sporu. Soudci svým rozhodnutím navíc postavili samotný proces správy věcí veřejných na hlavu, když chtějí, aby občané rozhodovali o budoucnosti nakládání s odpadem podle dva roky starého návrhu bez alternativ.

„Máme za to, že soud upřel demokraticky zvoleným zastupitelům zákonnou pravomoc rozhodovat o konání referenda, čímž zasáhl do ústavou chráněného práva na samosprávu. Podle zákona totiž soud může o konání referenda rozhodovat až tehdy, kdy k věci přijme usnesení zastupitelstvo obce. To se ale v Jihlavě nestalo,“ vysvětluje primátor města Rudolf Chloupek. Zastupitelé vůbec neměli možnost o referendu hlasovat mimo jiné proto, že přípravný výbor nebyl schopen předložit bezvadný návrh referenda, což je další zákonná podmínka pro konání referenda, kterou soudy přehlíží.

Co víc, Jihlava výstavbu zařízení na energetické využití odpadu nepřipravuje. „Nejsme proti tomu, aby občané rozhodovali o budoucnosti odpadového hospodářství, ale měli by rozhodovat o jasně popsaných možnostech. Když nebude odpad energeticky využíván v Jihlavě,  budeme potřebovat vybudovat velké překladiště, aby se odpad dal vozit někam jinam. Vždy to bude něco za něco, protože domácnosti vždy budou nějaký odpad produkovat,“ zopakoval dlouhodobý postoj města primátor Chloupek. I další otázky starého referenda nejsou aktuální jako např. požadavek na zavedení motivačního systému pro zvýšení třídění, který ale Jihlava zaváděla už před podáním prvního návrhu na referendum. Dnes program úspěšně funguje a je do něj zapojeno bezmála 10 tisíc obyvatel města.

Jihlavská radnice již v minulosti poukazovala na to, že přípravný výbor referenda podal k soudu zákonem požadovaný návrh po termínu, přesto se jím soud zabýval. „Návrh přitom bylo namístě odmítnout, protože zmeškání lhůty nelze v tomto případě prominout. V tomto případě soudy tuto zásadu ignorovaly a návrh dodatečně označily za bezvadný,“ poznamenal vedoucí správního odboru Magistrátu města Jihlavy Jan Vystrčil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down