Slovensko má třetí linku na TAP

Linku na výrobu tuhého alternativního paliva z komunálního a živnostenského odpadu spustili do provozu v Trnavě. Zařízení dokáže v jednosměnném provozu zpracovat ročně 40 tisíc tun odpadu a vyprodukovat 12 tisíc tun alternativního paliva pro cementárny. Na projekt v hodnotě 3,2 milionu eur získala...

Linku na výrobu tuhého alternativního paliva z komunálního a živnostenského odpadu spustili do provozu v Trnavě. Zařízení dokáže v jednosměnném provozu zpracovat ročně 40 tisíc tun odpadu a vyprodukovat 12 tisíc tun alternativního paliva pro cementárny.

Na projekt v hodnotě 3,2 milionu eur získala Trnava nenávratný finanční příspěvek tři miliony eur z Evropské unie, samospráva ho spolufinancovala pěti procenty. Zařízení je umístěno v areálu společnosti ASA Trnava. Linka dokáže zhodnotit 34 procent z přivezených sídlištních nebo živnostenských odpadů.


Na Slovensku provozují podobná zařízení na výrobu alternativního paliva z komunálního odpadu dvě společnosti. Ecorec Slovensko otevřel zrekonstruovaný provoz s linkou v Pezinku v dubnu letošního roku. Druhou existující linku provozuje společnost Brantner Altgas v Dubnici nad Váhom.

Vstupním materiálem do linky budou běžné komunální a živnostenské odpady, především textilní látky, vlákna, papír, lepenka, dřevo a plasty. Výstupem je palivo pro průmyslové spalovny, které bude odebírat cementárna v Rohožníku. Z komerčního hlediska nebudou tržby za palivo příliš zajímavé, důležitějším přínosem bude šetření prostoru.

Pokud by se i díky nové lince podařilo snížit množství skládkovaného odpadu o třetinu, znamenalo by to i prodloužení životnosti skládek o třetinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *