Autor
Kategorie:
Praxe

Separační tašky v domácnostech se osvědčily

V červnu dostalo přes 130 tisíc ostravských domácností separační tašky na třídění odpadu. Stejně však třídí odpad i v Karviné, Havířově a Bohumíně.

S novinkou, která nemá v tomto rozsahu v ČR obdoby, přišla ostravská městská odpadová společnost OZO Ostrava. Jejím cílem bylo usnadnit třídění odpadu přímo v každé ostravské domácnosti a přimět ke třídění i ty, kteří původně odpad vůbec netřídili. Domácnosti, které separační tašky dostaly a aktivně je využívají, je vnímají velice pozitivně – jsou spokojeny s jejich kvalitou, vzhledem i velikostí.

V průběhu června letošního roku dodala společnost OZO Ostrava do zhruba 130 tisíc ostravských domácností třídílný set tašek na třídění odpadu, jejichž prostřednictvím chtěla společnost OZO Ostrava ve spolupráci se statutárním městem Ostravou zkvalitnit a zjednodušit Ostravanům systém třídění odpadu ve městě a posunout třídění odpadu od barevných kontejnerů před domem přímo k samotným občanům do bytu. Tašky na třídění odpadu byly do ostravských domácností dodávány v průběhu měsíce června, a to formou anonymní distribuce – třídílné sety tašek byly zavěšovány na kliky bytů či branek oplocení rodinných domů. K sadě tří tašek v barvách kontejnerů – žlutá, modrá, zelená – na separaci odpadu byla přibalena i tištěná brožura s podrobnějšími informacemi k třídění jednotlivého typu odpadu.


„Naším záměrem bylo doručit tašky do všech ostravských domácností. To se nám úplně stoprocentně nepovedlo, respektive v některých lokalitách byly tašky ve větší míře z klik obyvatel bytů odcizeny. Pokud jsme tuto skutečnost včas zjistili, byl v průběhu června a července v domě proveden druhý roznos tašek. Někteří Ostravané si také sami náhradní set tašek vyzvedli přímo v naší společnosti,“ říká k roznosu tašek ředitel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.

Separační tašky se setkaly s pozitivním ohlasem, lidé jsou spokojeni s jejich praktičností. „Koncem července jsme mezi Ostravany provedli rychlou anketu spokojenosti. Přestože vzorek respondentů nebyl dostatečně reprezentativní, i tento bleskový průzkum nám přinesl zajímavé informace. Zjistili jsme například, že více než dvě třetiny oslovených Ostravanů, kteří tašky obdrželi, je k separaci skutečně používají a odpad třídí. Přitom oceňují jak jejich kvalitu, tak i jejich vzhled či velikost, i když asi 17 procent respondentů by uvítalo, kdyby byly separační tašky ještě o trochu větší,“ říká k výsledkům kampaně na třídění odpadu tisková mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

DALŠÍ MĚSTA SEVERNÍ MORAVY

V Havířově, Karviné a Bohumíně zkušebně distribuovali sady tašek na třídění plastů, skla a papíru již před půl rokem – v každém městě jich bylo sedm set. Akci zorganizovala AOS EKO-KOM ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a jednotlivými městy. Výsledky výtěžnosti tříděného sběru odpadu ukázaly, že obdobné aktivity na podporu třídění odpadu společně s rozmístěním nových barevných kontejnerů jsou smysluplné. Proto se organizátoři rozhodli rozdat sady speciálních žluto-modro-zelených tašek do dalších domácností. Ruku v ruce s distribucí těchto tašek přibudou v ulicích nové barevné kontejnery.

Výtěžnost tříděného sběru odpadu se výrazně zlepšila. Zatímco v posledním čtvrtletí roku 2011 obyvatelé Havířova vytřídili 529 tun papíru, plastů a skla, v prvním čtvrtletí roku 2012 to bylo již 551 tun těchto komodit, tj. o 22 tun více. Současně lidé vyprodukovali výrazně méně směsného odpadu, který běžně končí na skládce. Na rozdíl od posledního čtvrtletí loňského roku bylo v Havířově v prvních třech měsících roku 2012 svezeno o 1050 tun směsného odpadu méně.

Druhá vlna rozdávání tašek ve městech proběhla v srpnu tohoto roku. Společně s taškami získali občané informační leták, ve kterém najdou informace o třídění odpadu. Součástí letáku bude také fotografická soutěž, ve které mohou tři domácnosti vyhrát po 10 000 korunách. Většina tašek byla rozdána přímo do domácností, zbytek byl rozdán těm občanům, kteří byli „přistiženi“ přímo u separačních nádob, jak třídí.

 

Speciální tašky na třídění odpadu, rozdávané v Karviné, Havířově a Bohumíně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *