S tříděním odpadu pomáhají bezdomovci

Správa pražských hřbitovů (SPH) nabídla práci lidem bez domova. Dvakrát týdně dochází šest bezdomovců na centrální překladiště odpadků na Olšanských hřbitovech, kde třídí veškerý svezený hřbitovní odpad na bioodpad, sklo a plasty. Na pilotním projektu spolupracuje hřbitovní správa s občanským...

Správa pražských hřbitovů (SPH) nabídla práci lidem bez domova. Dvakrát týdně dochází šest bezdomovců na centrální překladiště odpadků na Olšanských hřbitovech, kde třídí veškerý svezený hřbitovní odpad na bioodpad, sklo a plasty. Na pilotním projektu spolupracuje hřbitovní správa s občanským sdružením Naděje, řekl ČTK ředitel SPH Martin Červený.

„Na pražských hřbitovech se dosud nikdy odpad netřídil. Bylo to logisticky náročné, drahé,“ uvedl Červený. Hřbitovní správa platí bezdomovcům 60 korun za hodinu a poskytuje jim rukavice a další ochranné pomůcky. Původně si vedení hřbitova myslelo, že projekt bude pro SPH i finančně zajímavý. „Platíme míň za likvidaci odpadu, protože vytříděný odpad je levnější než směsný. Ale na druhou stranu vynakládáme na mzdu. Takže jsme zhruba na nule,“ řekl Červený.

„Trochu jsme se báli, jestli ti lidé budou spolehliví, jestli budou chodit. Ale vypadá to moc dobře, mají proškoleného předáka, který zodpovídá za to, kdo přijde,“ uvedl ředitel. Obavy, že když budou na hřbitov pozváni bezdomovci, zvýší se například počet krádeží kovů, se nenaplnily. „Zloději kovů se rekrutují z trochu jiných vrstev, jsou to spíš narkomani,“ vysvětlil Červený.

Hřbitovní správa zvažuje, že v budoucnu zaměstná bezdomovce i na některé sezonní práce, například na odklízení sněhu nebo podzimní hrabání listí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *