Re-use v praxi

Nový web www.opravarna.cz sdružuje šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu. "Naším cílem je vytvořit funkční komunitu lidí, kteří umí něco opravit. Vadilo nám totiž, že většina výrobků od...

Nový web www.opravarna.cz sdružuje šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu.

„Naším cílem je vytvořit funkční komunitu lidí, kteří umí něco opravit. Vadilo nám totiž, že většina výrobků od mobilních telefonů až po lednice či boty je často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbijí. Současná ekonomika nás nutí koupit nový výrobek, přestože je možné ho i opravit. Česko i naše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří by těmto výrobkům dokázali prodloužit život a jen nemají příležitost,“ shrnuje ústřední myšlenku projektu jeho mluvčí Lucie Hejzlarová, která dříve pracovala jako sociální pracovnice.

Do projektu se nyní může přes připravený formulář na stránkách www.opravarna.cz během minuty zdarma zaregistrovat kdokoliv – šanci mají i profesionální opraváři.

„Až vytvoříme dostatečnou síť šikovných lidí, tak spustíme plnou verzi stránek, kde bude kdokoliv moct zadáním zakázky na základě vybraných parametrů najít nejbližšího člověka ve svém okolí, který dokáže opravit to, co se mu zrovna rozbilo. Přitom za výrazně nižší cenu, než by si řekli třeba výrobci. Na podmínkách, místě a ceně za opravu se oba domluví spolu sami,“ říká autor celé myšlenky Jan Charvát.

Zákazníci potom mohou jejich služby ohodnotit, čímž si v rámci komunity získají prestiž a více potenciálních zákazníků, jako je tomu například na webu aukro.cz. Nápad je inspirován několika podobnými projekty v zahraničí (např. iFixit.com) a navazuje i na evropský program tzv. cirkulární ekonomiky, kdy je kvůli ochraně zdrojů a životního prostředí upřednostňováno znovupoužití výrobků před jejich vyhazováním.

Zdroj: Enviweb

Opravny běžných věcí už skoro zmizely, teď se – zdá se – vracejí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *