Kategorie:
Nezařazené

Protihlukové stěny z pryže

Protihlukovou stěnu vyrobenou z pryže vyvinula společnost mmcité+ z Bílovic na Uherskohradišťsku. Jedna již stojí u sídla firmy, další staví pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na obchvatu Třince.

„Hlavní absorbér zvuku je z pryže. Na jeden metr čtvereční potřebujeme čtyři použité pneumatiky z osobního automobilu,“ uvedl obchodní ředitel firmy Petr Vavruška, podle kterého tento typ protihlukové stěny v Česku nikdo jiný nevyrábí. Na stěnu se dají aplikovat barevné potisky, vzory či nápisy. Vývoj stěny s názvem Noba začal před třemi lety. „Důvodem bylo to, že jsme používali na naše speciální stavby na železnici a silnici většinou standardní protihlukové stěny z betonu nebo z hliníku. Beton byl strašně těžký na přepravu, hliník často ze stavby lidé kradli a nevydržel tolik, proto jsme hledali řešení,“ uvedl ředitel, podle kterého firma dala do vývoje nové stěny 15 milionů korun. Stěny se vyrábí v Otrokovicích na Zlínsku, pracuje tam asi 30 lidí.

Cena pryžové stěny je podle Vavroušky podobná jako cena betonových či hliníkových stěn. „Levnější jsou například hliníkové stěny z Polska. Hledáme však možnosti, jak náklady snížit, polské dráhy mají o stěnu velký zájem,“ uvedl ředitel. Kromě Česka chce firma své stěny uplatnit na železnicích i silnicích v okolních zemích, takže by se u nich měl postupně stát nejdůležitější segment výroby mmcité+.*

Obr. Protihlukové stěny jsou vyráběny z odpadních pneumatik (foto: mmcité+)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *