Nová kompostárna v Pelhřimově

S koncem roku 2012 skončil v Pelhřimově zkušební provoz kompostárny, která - na rozdíl od běžných kompostáren - používá pro zpracování biologicky rozložitelných materiálů rozklad ve fermentorech. V Česku podobných kompostáren už několik funguje, ale na Vysočině je zřejmě jediná. Fermentory mohou...

S koncem roku 2012 skončil v Pelhřimově zkušební provoz kompostárny, která – na rozdíl od běžných kompostáren – používá pro zpracování biologicky rozložitelných materiálů rozklad ve fermentorech. V Česku podobných kompostáren už několik funguje, ale na Vysočině je zřejmě jediná.

Fermentory mohou podle něj vyrobit dva druhy kompostů. Jeden se klasicky dá využít jako hnojivo, zatímco z druhého se bude vyrábět ekologické palivo. „Kvůli podílu evropské dotace nebude moci město po dobu pěti let kompost prodávat. Poté však již s prodejem kompostů počítáme,“ řekl ČTK místostarosta Tomáš Dufek (ODS). Kompostárna má projektovanou kapacitu 3000 tun ročně. Kromě zeleně dokáže zařízení zpracovat biologicky rozložitelný komunální odpad, zbytky jídel nebo kaly z čistíren odpadních vod.


Pelhřimov nebude jen městem rekordů, ale i kompostů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *