Nizozemsko je největší evropský dovozce odpadu

Podle Elly Stengler, ředitelky CEWEP (European Trade Association of Waste Energy Companies), je Nizozemsko vůbec největším dovozcem odpadu v Evropské unii. Více než milion tun odpadu ze zemí jako Velká Británie, Irsko a Itálie končí každoročně ve spalovacích pecích v Nizozemsku. Z průzkumu trhu...

Podle Elly Stengler, ředitelky CEWEP (European Trade Association of Waste Energy Companies), je Nizozemsko vůbec největším dovozcem odpadu v Evropské unii. Více než milion tun odpadu ze zemí jako Velká Británie, Irsko a Itálie končí každoročně ve spalovacích pecích v Nizozemsku. Z průzkumu trhu navíc vyplývá, že se dovoz odpadu v následujících letech zdvojnásobí.

Z údajů Ministerstva infrastruktury a životního prostředí vyplývá, že v minulém roce bylo do Nizozemska dovezeno 1035 milionů tun odpadu evropských domácností a podniků. Importovaný odpad představoval téměř 14 % celkového odpadu, energeticky využitého minulý rok v Nizozemsku.

Nizozemský sektor spalování odpadu čelil dlouho nadkapacitě. Objem vyprodukovaného odpadu se v zemi v posledních letech snížil z důvodu ekonomické krize i jako reakce na snahy nizozemské vlády podpořit třídění odpadu. Řešení pak podniky našly v dovozu z jiných evropských zemí, jako například z Velké Británie, která má výrazný nedostatek spaloven. Díky dovozu tak nizozemské spalovny odpadu v roce 2012 poprvé za několik let využívaly plně své kapacity. Import odpadu by měl v následujících letech růst, protože země se snaží svůj vlastní odpad domácností nadále redukovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *