Nedostatky u dotací na omezování znečištění

V části dotačního programu Životní prostředí zaměřené na omezování průmyslového znečištění a rizik ekologických havárií zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) řadu koncepčních nedostatků. Kontrola se týkala let 2008 až 2011. Prověřovala Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního...

V části dotačního programu Životní prostředí zaměřené na omezování průmyslového znečištění a rizik ekologických havárií zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) řadu koncepčních nedostatků. Kontrola se týkala let 2008 až 2011. Prověřovala Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí (SFŽP), které se dělí o řízení programu, administraci a kontrolu projektů, a také 13 příjemců dotací za celkem 280 milionů korun.

Koncepční nedostatky našli kontroloři například v závazné dokumentaci operačního programu, v nastavení jeho ukazatelů nebo hodnoticích kritériích ve výzvách k žádostem o dotace. V dokumentaci programu byly například shodně nastaveny cíle a přímé přínosy, které by ale totožné být neměly, uvedl úřad.

Nejzávažnější chyby se dopustila pardubická společnost, která podepsala smlouvu o dílo za 6,4 milionu korun s uchazečem, který nepředložil kompletní nabídku.

Podle NKÚ dostatečně přesně nevymezila předmět dotované veřejné zakázky a z tendru následně nevyřadila uchazeče, který nesplnil podmínky. S ním pak uzavřela smlouvu o dílo, která nekorespondovala se zadávací dokumentací, ani s jeho nabídkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *