Autor
Kategorie:
Praxe

Nápojové kartony s ambiciózními plány

Společnost Tetra Pak chce do roku 2020 zdvojnásobit globální recyklaci nápojových kartonů, a to na 40 %. Dále chce vyvinout obaly ze 100% obnovitelných materiálů, zvýšit podíl celulózy používané v obalech pocházející z lesů certifikovaných podle norem FSC a stabilizovat dopad na klima.

Celosvětová recyklace použitých kartonů Tetra Pak se v roce 2012 zvýšila o 10 % – z 528 000 tun na 581 000 tun, což tvoří téměř 23 % všech recyklovaných nápojových kartonů. Největší podíl recyklace má Lucembursko a Belgie s 80 % a Německo se 70 %. Do konce tohoto desetiletí by se podle výrobce měl celosvětově objem recyklace zdvojnásobit až na 40 %.

V minulých letech zaznamenal v České republice sběr odpadu z nápojových kartonů značný růst. V České republice bylo za rok 2012 vytříděno více než 3000 tun nápojových kartonů, což je v porovnání s uplynulými lety velmi dobrý výsledek. Podle výzkumu společnosti Tetra Pak v České republice doposud třídí nápojové kartony jen 55 % obyvatel. Jako překážku nejčastěji respondenti uváděli absenci popelnic na nápojové kartony ve svém okolí (36 %), a dokonce více než čtvrtina respondentů o možnosti třídit nápojové kartony neví. Zvýšení sběru chce společnost podpořit zvýšením povědomí spotřebitelů o recyklaci. Kampaň, při níž společnost spolupracuje s místními organizacemi i komerčními subjekty, stojí celosvětově desítky milionů eur.

OBNOVITELNÉ ZDROJE

Cílem společnosti je rovněž vyvinout obaly vyrobené ze 100% obnovitelných materiálů a pro výrobu obalů používat celulózu pocházející z odpovědně spravovaných lesů certifikovaných podle nejpřísnějších stávajících norem FSC (Forest Stewardship Council). Dnes jsou nápojové kartony vyrobeny z více než 70 % z obnovitelné suroviny, ze dřeva.

V roce 2012 mělo logo certifikátu FSC 26,4 miliard obalů Tetra Pak ve 39 zemích celého světa, což je oproti předchozímu roku 40% nárůst. Během roku 2012 Tetra Pak spolupracoval se Světovým fondem pro ochranu přírody a se svými dodavateli a zákazníky na vytvoření plánu a cílů pro měření celkové hodnoty klimatických dopadů.

CERTIFIKACE FSC

Forest Stewardship Council (FSC) představuje důvěryhodný systém lesní certifikace a certifikace spotřebitelského řetězce s celosvětovou působností. FSC má podporu největších environmentálních organizací jako WWF, Friends of the Earth nebo Greenpeace, stejně jako velkých obchodních řetězců. Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem lidé podporují lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *