Autor
Kategorie:
Praxe

Myčka, nebo dřez?

Vyplatí se mýt nádobí v myčce, nebo ve dřezu? Nedávno to spočítal server www.nazeleno.cz.

Spotřeba vody při mytí nádobí ve dřezu, pokud ho nemyjete přímo pod tekoucí vodou, je zhruba 15 litrů. Při aktuální průměrné ceně vody 77,43 korun za 1 m3 (cena vody závisí na bydlišti, aktuálně se pohybuje od 52 do cca 100 korun), tedy 0,07743 korun za litr vody, to znamená útratu 1,16 korun za studenou vodu potřebnou na jedno mytí. K tomu je třeba připočítat cenu za ohřev vody, která je však značně individuální. Pro výpočty použil server Nazeleno průměrnou sumu 250 korun na ohřev 1 m3 vody v bytě (může být ale i několikrát vyšší). Znamená to tedy 1,16 korun za vodu a přibližně 2,5 korun za ohřev (za předpokladu že ve dřezu na mytí nádobí bylo namícháno 10 litrů teplé a 5 litrů studené vody). Celkem dojdeme k částce 3,66 korun.

Myčka používá vodu studenou, takže ušetříte náklady za ohřev vody. Při počítané spotřebě vody 15 litrů vody je to tedy 1,16 korun. Na rozdíl od mytí nádobí v ruce, myčka spotřebuje zase poměrně dost elektřiny – v průměru 1,5 kWh. Při ceně 4,67 korun za kWh se dostáváme na 7,05 korun za elektřinu. Celkem tedy na 8,21 korun za jedno umytí. Výrazně úsporná myčka však může spotřebovat jen 9 litrů vody a 1 kWh elektřiny a náklady na jedno umytí tak snížit na 5,40 korun.

Pokud umýváte nádobí ručně v průměru třikrát za den, za rok vás to stojí zhruba 4 tis. korun ročně. Myčku určitě nezapínáte častěji než jednou denně, a to znamená náklady 3 tis. korun ročně, a tedy jednoznačnou úsporu. Připálené hrnce sice budete nejspíš pořád umývat v ruce, čímž náklady trochu poskočí, a tablety do myčky asi taky zatíží rodinný rozpočet více než klasický prostředek na nádobí, přesto byste při mytí v myčce měli stále ušetřit.

Je jasné, že pro některé lidi je mytí v myčce vhodnější než pro jiné, upozorňuje server: v šestičlenné domácnosti, která dokáže myčku naplnit během odpoledne, je celková úspora času i energie značná. Pro toho, kdo žije sám a myčku dostatečně nenaplní, však tento způsob není příliš efektivní.

Při používání myčky lze tedy ušetřit řádově stokoruny ročně. Podle energetické třídy a dalších parametrů si můžete pořídit myčku od 6 tis. až do 50 tis. korun. Finanční investice se vám tedy vrátí až v dlouhodobějším horizontu, uzavírá server Nazeleno.

Do výpočtů by se možná měly zahrnout i další aspekty, vztahující se k analýze životního cyklu: náklady na čištění odpadních vod z obou variant a nakládání s vysloužilým elektrospotřebičem (pokud tedy předpokládáme, že náklady na výrobu myčky jsou zahrnuty v její ceně). To by však už bylo na mnohem obsáhlejší studii.

Zdroj: www.nazeleno.cz

Pro některé lidi je mytí v myčce vhodnější než pro jiné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *