Milí čtenáři,

vítám vás v roce 2014. Lednové číslo časopisu dostáváte trochu později, než doposud. Není to znamení ničeho mimořádného - jen se mírně změnil harmonogram jeho přípravy a v tomto roce budete náš časopis dostávat vždy zhruba v polovině měsíce. Jinak se na vydávání, ani ničem jiném nic nezměnilo, což...

vítám vás v roce 2014. Lednové číslo časopisu dostáváte trochu později, než doposud. Není to znamení ničeho mimořádného – jen se mírně změnil harmonogram jeho přípravy a v tomto roce budete náš časopis dostávat vždy zhruba v polovině měsíce. Jinak se na vydávání, ani ničem jiném nic nezměnilo, což je určitě dobrá zpráva. Aspoň něco setrvalého v našem stále se měnícím světě.

Ráda bych tady také vypočítala, na co se můžeme těšit, eventuálně čeho se máme obávat v odpadovém hospodářství v průběhu tohoto roku. Alespoň že by byl nový zákon o odpadech? Nevíme a uvidíme.


Naše redakce se rozhodně bude snažit vám zprostředkovat co nejlepší informace – najít odborníky, kteří vědí, o čem mluví – podívat se, jak to vypadá za hranicemi – najít nová zajímavá témata – najít vysvětlení, argumenty a postoje, které vám pomohou se zorientovat v barvitém oboru odpadového hospodářství. To vše (a to si náš časopis dává jako hlavní devízu) tak objektivně, jak jen je to v našich silách. Objektivita se v souvislosti s novinářskou činností považuje za hlavní ctnost. Upřímně si myslím, že se jí velmi těžce dosahuje a ještě hůř udržuje (a někdy se to ani nedaří). Nicméně je nutné o ni stále usilovat. A na její podporu je dobré vzít si silné nástroje.

Příkladem je článek o analýzách stavebního odpadu, v němž autoři popisují, jak dali analyzovat stejný vzorek různým laboratořím. Rozdílnost výsledků byla přinejmenším zarážející, o to hůř, že byla objektivně zjištěna. Mohla to být báječná příležitost pro hezký dryáčnický článek s titulkem „Skandální selhání!“ nebo něco podobné v duchu bulvárních časopisů.

Ve skutečnosti však výsledky neříkají tolik o kvalitě laboratoří, jako spíš o smysluplnosti postupů, které se ze zákona musí používat při analýzách stavebních a demoličních odpadů. A to je právě snaha o objektivitu a přesah informací, o které v našem časopise vždy budeme usilovat.

Přeji vám všem úspěšný rok.

 

Jarmila Šťastná,
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *