Menší podíl biopaliv

Ministři členských zemí EU se nedávno dohodli, že takzvaná konvenční biopaliva, která se vyrábějí z potravinářských plodin, by se měla podílet na celkové spotřebě do roku 2020 jen sedmi místo současnými deseti procenty. Vedle toho však prosazují, aby půl procenta pocházelo z takzvaných moderních...

Ministři členských zemí EU se nedávno dohodli, že takzvaná konvenční biopaliva, která se vyrábějí z potravinářských plodin, by se měla podílet na celkové spotřebě do roku 2020 jen sedmi místo současnými deseti procenty. Vedle toho však prosazují, aby půl procenta pocházelo z takzvaných moderních biopaliv. Ta mohou vznikat z odpadů, jako jsou použité oleje, kafilerní tuky, nebo z mořských řas. Komerčně se však nevyrábějí nejen v České republice, ale téměř nikde v Evropě. Zprávu zveřejnil agrární portál www.agris.cz.

Současný zhruba čtyřprocentní podíl biopaliv v ČR je hluboko za očekáváním. Vláda má projednat víceletý plán dalšího uplatnění biopaliv v dopravě s cílem jejich rozšíření. Výroba bionafty z řepky však nyní stagnuje a plán počítá spíše s biopalivy z kukuřice, obilí nebo cukrové řepy.

Zdroj: www.agris.cz

Plochy oseté řepkou na výrobu bionafty se v posledních letech mírně snižují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *