Konec odpadních vod s toxickým chrómem

Z koželužen odpadají vody se silně karcinogenními a toxickými chromanovými ionty CrO42- v množství až 5000 mg/l a rezidui neodbouratelných toxických biocidů. Novým procesem Lanxess X-Tan by měla zátěž vod skončit. Proces je založen na netoxickém aktivním činidle polykarbamoylsulfonátu (PCMS) bez...

Z koželužen odpadají vody se silně karcinogenními a toxickými chromanovými ionty CrO42- v množství až 5000 mg/l a rezidui neodbouratelných toxických biocidů. Novým procesem Lanxess X-Tan by měla zátěž vod skončit. Proces je založen na netoxickém aktivním činidle polykarbamoylsulfonátu (PCMS) bez kovových iontů a aldehydů. Proces vylučuje použití toxických materiálů jako chróm, organický chlór, aldehydy a biocidy. Kritické toxické vlastnosti nemají ani ostatní užité látky, v průběhu činění a oplachů nevznikají odpady a vody s látkami, které by nebyly biologicky odbouratelné. Odpadní vody neobsahují adsorbovatelné halogenové sloučeniny (AOX), obsah chloridových solí je nižší o 96,5 %, obsah síranů je nižší o 16,5 %, celkový obsah rozpuštěných solí (TDS) o 75 % a chemická spotřeba kyslíku o 6 %. PCMC plně reaguje s kolagenovými vlákny, nespotřebované činidlo vytváří toxikologicky nevýznamné sloučeniny.


Kožené potahy, zpracované procesem X-Tan, uvítal zejména evropský automobilový průmysl, kde byly v roce 2011 použity u více než 19 % vyrobených vozů.

Výzkumníci hodnotí vzhled usně připravené procesem X-Tan.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *