Autor
Kategorie:
Praxe

Je ten certifikát legální?

Od roku 2002 působí na území České republiky Sdružení pro udělování certifikátů "Odborný podnik pro nakládání s odpady".

SUCO je dlouholetým členem Evropského sdružení společností k certifikaci Odborný podnik pro nakládání s odpady e.V. (EVGE), které je metodickým centrem a schvalovacím orgánem pro činnost národních sdružení. „Jsme jediné sdružení v ČR, které bylo centrem EVGE uznáno jako způsobilé pro vydávání certifikace,“ říká Ing. Jiří Rain, výkonný ředitel SUCO. Díky svému členství v EVGE může české sdružení vydávat příslušné certifikáty na základě specifických auditů, které mohou provádět pouze schválené auditorské společnosti. Účast v EVGE zahrnuje kromě schválených kvalifikací i dodržování jednotné, schválené metodiky a účast na akcích, které EVGE organizuje.

Sdružení SUCO nedávno zveřejnilo informaci, že certifikát s označením „Odborný podnik pro nakládání s odpady“ vydávají na českém území i subjekty, které nejsou schváleny EVGE. „Někteří poradci „projedou“ podnik podle ISO 14000 a vydají potom certifikát pro Odborný podnik, ale je to neoprávněný postup,“ vysvětluje Jiří Rain. „Firma, která se s ním prokazuje například při výběrovém řízení na zakázku, tím vlastně uvádí svého potenciálního zákazníka v omyl a porušuje pravidla veřejné soutěže.“

SUCO rovněž varuje vedení společností, které nakládají s odpady a takový certifikát akceptují, na jeho neplatnost v evropském kontextu. Tato skutečnost může výrazně zkomplikovat činnost v případě spolupráce s jinými odpadářskými subjekty v Evropě a v blízké budoucnosti i na území České republiky.

Více informací o EVGE naleznete na www.evge.eu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *