Dalších sto milionů proti prachu

ArcelorMittal Ostrava podepsala smlouvu na odprášení výklopníků uhlí a rud obou aglomerací. Investice v hodnotě 125 milionů korun řeší zachytávání prachu, který vzniká při vykládce různých materiálů - železné rudy, pelet, koksu, antracitu a dalších sypkých materiálů z celého světa. Za jednu hodinu...

ArcelorMittal Ostrava podepsala smlouvu na odprášení výklopníků uhlí a rud obou aglomerací. Investice v hodnotě 125 milionů korun řeší zachytávání prachu, který vzniká při vykládce různých materiálů – železné rudy, pelet, koksu, antracitu a dalších sypkých materiálů z celého světa. Za jednu hodinu se na každé z aglomerací průměrně vyloží deset vagonů, což umožní přemístění až 24 000 tun surovin denně.

Huť hodlá prostor vykládky vagonů kompletně zakrytovat a prach odvádět do nových tkaninových filtrů. Ten představuje nejlepší v současnosti známé řešení odprášení a dokáže zachytit i nejmenší částice tuhých znečišťujících látek o velikosti PM 2,5 i PM 1. V souladu s nejlepšími dostupnými technikami budou tyto filtry zachytávat přes 99 % odsátých prachových částic. V tendru zvítězilo konsorcium tří tuzemských firem: Hutní Projekt Frýdek-Místek, Air Cleaning Technologies a STAMONT-Pozemní stavitelství.

Odprášení výklopníků je jednou z investičních akcí huti pro zlepšení životního prostředí v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun, které se budou za podpory evropských peněz realizovat do konce roku 2015. Dotace na tento projekt dosáhla výše 85 % ceny.

Zdroj: ArcelorMittal

Výklopníky rud a uhlí musí celý vagon nadzvednout a vyprázdnit. V huti se používá jak rotorový typ výklopníku, který vagon otočí, tak sklopný; ten umožní materiál z čela vagonu vysypat pouhým nahnutím vagonu. Odprášení se dočkají oba typy výklopníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *