Kategorie:
Praxe

ČKD podepsalo smlouvu na stavbu spalovny v Plzni

Plzeň má oficiálně potvrzeného dodavatele spalovny komunálního odpadu. Šest let příprav, komplikovaných jednání s úřady i místními obyvateli a neziskovkami dotáhl investor - městem vlastněná společnost Plzeňská teplárenská - až k podpisu smlouvy s vítězem výběrového řízení na dodavatele.

Tím je konsorcium firem v čele s ČKD Praha DIZ. V Česku tak vyroste v pořadí už čtvrtá spalovna tohoto druhu. V Plzeňském kraji se vyprodukuje ročně na 246 tisíc tun odpadu, z toho 145 tisíc netříděných tun končí na skládkách. A z toho by chotíkovská spalovna mohla zpracovat až 95 tisíc tun. Odpad může nahradit až pětinu z množství, které ročně potřebuje plzeňská teplárna. „Je to strategická investice. Odpad bude sloužit jako alternativní zdroj v situaci, kdy je nedostatek uhlí,“ tvrdí generální ředitel plzeňské teplárny Tomáš Drápela.


Stavbu zajistí ČKD Praha DIZ společně s německou firmou Martin a rakouským Zauner Austria. Konsorcium nabídlo cenu 1,9 miliardy korun. V tendru nabídly výrazně nižší cenu než další zájemci Vítkovice Power a SMP Praha. Podepsání smlouvy s ČKD však ještě neznamená automaticky zahájení stavby, která má vyrůst u obce Chotíkov v blízkosti Plzně.

Proti vydanému stavebnímu rozhodnutí se odvolala dvě občanská sdružení, která stavbu dlouhodobě kvůli údajným dopadům na životní prostředí kritizují. Povolení tedy dosud nenabylo právní moci. Úřad projedná odvolání nejdříve koncem května. „Aktivisté už nemohou zabránit vydání stavebního povolení. Mohou ho jen zdržet a celou stavbu ve výsledku prodražit,“ tvrdí Drápela. Teplárně, která loni utržila 2,7 miliardy korun a ročně vydělává stovky milionů, jde o velké peníze. Pokud stihne spalovnu postavit do konce roku 2015, může počítat s dotací 450 milionů korun z EU. Teplárna je však podle Drápely schopna pomocí úvěrů i vlastních prostředků stavbu zaplatit sama. Spalovny komunálního odpadu fungují už v Brně, Praze- -Malešicích a Liberci. Přestože splňují potřebné ekologické normy, vyplácí se vzhledem ke státem danému poplatku dosud obcím a svozovým firmám vozit odpad spíš na skládky než do spaloven.

 

Miroslav Petr
Hospodářské noviny

Spalovna v Chotíkově u Plzně vyjde investora Plzeňskou teplárenskou na necelé dvě miliardy korun. Původní odhad nákladů ze strany teplárny počítal s investicí až tří miliard.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *