Cíl -energeticky nezávislý region

Obec Jindřichovice pod Smrkem Stavbu odložila o půl roku výstavbu dvou větrných elektráren o společném výkonu 1200 kilowatt. Kvůli povodním se zpozdilo čerpání dotací a základy pro téměř sedmdesátimetrové stožáry elektráren není možné stavět za špatného počasí. Náklady na projekt dosahují 62...

Obec Jindřichovice pod Smrkem Stavbu odložila o půl roku výstavbu dvou větrných elektráren o společném výkonu 1200 kilowatt. Kvůli povodním se zpozdilo čerpání dotací a základy pro téměř sedmdesátimetrové stožáry elektráren není možné stavět za špatného počasí. Náklady na projekt dosahují 62 milionů korun, obec se podílí pouze 15 procenty. Třicet procent bude kryto dotací Státního fondu životního prostředí a na 40 % má obec výhodný úvěr na s dobou splatnosti 12 let. Zbytek dofinancuje dodavatel, německá společnost Enercon. Ta si za to bude po určitou dobu ponechávat část zisku. Návratnost projektu odhadují odborníci na devět let. Pokud se elektrárny osvědčí, chce obec vystavět ještě další dvě.

Větrné elektrárny by měly pokrýt spotřebu elektrické energie čtyř obcí Frýdlantského výběžku sdružených v mikroregionu Sever českého severu (SeCeSe), který sdružuje kromě Jindřichovic ještě obce Krásný Les a Horní a Dolní Řasnice.

Výstavba elektráren je dalším krokem k zajištění energetické soběstačnosti mikroregionu -v Jindřichovicích již funguje kotelna na biomasu a provoz na výrobu granulí z biomasy. Nezávislost území na dodávkách energií si podle odhadů vyžádá celkovou investici kolem 240 milionů korun. Rozvoj alternativních zdrojů však přinese pracovní místa a ochrání krajinný ráz regionu.

Společnost Enercon ovládá zhruba 15 procent světového trhu v oblasti větrných elektráren. Výstavbu jindřichovických elektráren považuje za svůj pilotní projekt v ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *