Chystá se další MBÚ

Společnost Marius Pedersen plánuje na skládce ve Zdechovicích na Pardubicku vybudovat velkou linku na mechanicko-biologickou úpravu odpadů. Výrazně by se tak snížilo množství skládkovaného odpadu. Po přepracování na kompost by se část použila v zemědělství, při rekultivacích nebo úpravách veřejné...

Společnost Marius Pedersen plánuje na skládce ve Zdechovicích na Pardubicku vybudovat velkou linku na mechanicko-biologickou úpravu odpadů. Výrazně by se tak snížilo množství skládkovaného odpadu. Po přepracování na kompost by se část použila v zemědělství, při rekultivacích nebo úpravách veřejné zeleně, další část jako alternativní palivo. „Palivo se může spalovat ve fluidních kotlích, tedy v elektrárnách, cementárnách nebo teplárnách,“ uvedl pro ČTK technický ředitel firmy Petr Marek.

Linka na mechanicko-biologickou úpravu by měla ročně zpracovat až 160 tis. tun odpadů, což je nynější likvidované množství za rok. Kromě tohoto zařízení chce společnost později také vybudovat plochu pro kompostování, kompostovací boxy, drtičku stavebních odpadů, bioplynovou stanici, technologii na výrobu alternativního paliva a překládací plochu.

Při mechanicko-biologické úpravě se nejdříve odpad rozdělí na sítech na několik velikostních frakcí. Zhruba polovinu tvoří takzvaná nadsítná složka, která se dále využívá pro spálení. Zbytek se biologickou cestou stabilizuje, aby z ní nevznikaly skleníkové plyny, nebezpečné výluhy a nepříjemný zápach. Část se poté upraví na rekultivační materiál, jen malý inertní podíl skončí nakonec na skládce. Pro obsluhu linky, která by měla vzniknout asi v roce 2015, firma přijme čtyři zaměstnance, nyní jich má ve Zdechovicích šest.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *