Britský "waste crime"

Černé skládky, volné odhazování odpadů, ale také cílené špatné zařazování odpadů, jejich odprodej jako použitého zboží nebo podhodnocování ke zpracování odváženého množství.

Všechny tyto nečisté operace prý přijdou Velkou Británii na 808 milionů liber. Touto částkou vyčíslila společnost ESAET výši daňového úniku, který způsobily za loňský rok „waste crime“, spekulace a nelegální manipulace s odpady.

ESAET – Asociace vzdělávacích a environmentálních služeb (Environmental Services Association Education Trust) přichází s touto informací jako hlavním podkladem pro kritiku stávající vládní politiky v sektoru odpadového hospodářství. V loňském roce totiž v rámci úspor omezila vláda financování „politiky boje proti nelegální manipulaci s odpady“, kam spadá celé spektrum nejrůznějších triků, od prostého zavážení komunálních odpadů někam do polí, až po promyšlené daňové podvody.

„Měli bychom přestat považovat podvody a nepovolné manipulace s odpady za nějakou slabší, druhořadou kriminalitu,“ usuzuje Barry Dennis, mluvčí trustu ESAET. „Protože tyhle černé operace stojí daňové poplatníky miliony liber. V praxi se ukázalo, že za každou uspořenou libru, která tentokrát nešla do fondu na boj s „waste crime“, se nám vrátila odsátím 3,2 libry ze státní pokladny. Nejčastější a ekonomicky nejcitelnější jsou v Británii asi případy cílené chybné klasifikace, například podhodnocení nebezpečnosti ukládaného odpadu, aby se původci vyhnuli placení vyššího poplatku.“

„Mnohem nebezpečnější je, že vyšší míra tolerance těchto „waste crime“ u nás vede k vytvoření kriminální kultury. A to je nebezpečný fenomén, související s korupcí a podvody, se kterým musíme urychleně začít bojovat.“ Podle Dennise je motiv všech těchto činů jasně ekonomický (snaha uspořit), ale jejich dopady jsou především environmentální. „Každou černou skládku bude muset někdo uklidit, a to daňové poplatníky bude něco stát.“

Mgr. Radomír Dohnal

Zdroj: Recycling Waste World (9. 3. 2014).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *