Boj o minoritní podíl Pražských služeb

Již několik let se Praha snaží o stoprocentní vlastnictví v Pražských službách, v nichž vlastní zhruba 76 %. Město by stoprocentním vlastnictvím získalo možnost zadávat Pražským službám zakázky přímo, bez vypisování výběrových řízení, a mohlo by lépe regulovat ceny svozu odpadu. Minoritní,...

Již několik let se Praha snaží o stoprocentní vlastnictví v Pražských službách, v nichž vlastní zhruba 76 %. Město by stoprocentním vlastnictvím získalo možnost zadávat Pražským službám zakázky přímo, bez vypisování výběrových řízení, a mohlo by lépe regulovat ceny svozu odpadu. Minoritní, přibližně 19% podíl patří neprůhledné kyperské firmě Northward Holdings. Na základě znaleckého posudku, který si nechala Praha zpracovat, může Magistrát za akcie nabídnout maximálně třičtvrtě miliardy. Zástupce minoritního vlastníka však nyní oznámil, že se objevil další zájemce, a cenu proto zvýšil o 100 mil. Kč.

Cena podílu přitom už rostla několikrát. První posudky stanovily cenu na 400 mil. Kč, zatímco nyní je již na dvojnásobku. Zvýšení ceny bylo pokaždé důsledkem změny majitele minoritního podílu – ta proběhla již dvakrát a nikdy nebylo jasné, kdo stojí v pozadí obchodu. Možnost rychlého odkupu akcií tak opět padla a Pražským službám v říjnu vyprší poslední smlouva. Proto nyní město vypsalo nový tendr na svoz odpadu (4 mld. na 4 roky). Pokud by Pražské služby tendr vyhrály, stoupne cena podílu, a Praha by pak mohla přistoupit na odkup minoritního podílu i za vyšší cenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *