Biopaliva jsou prý škodlivější než benzin a nafta

Oficiální materiály z Británie, Bruselu a USA ukazují, že biopaliva způsobují životnímu prostředí zřejmě větší škody než benzin a nafta. Kritizován je hlavně negativní vliv pěstování biopalivových surovin na změny využití krajiny, čili na přetváření lesů a mokřin v zemědělskou půdu. Studie zadaná...

Oficiální materiály z Británie, Bruselu a USA ukazují, že biopaliva způsobují životnímu prostředí zřejmě větší škody než benzin a nafta.

Kritizován je hlavně negativní vliv pěstování biopalivových surovin na změny využití krajiny, čili na přetváření lesů a mokřin v zemědělskou půdu.

Studie zadaná britskou vládou podle listu The Times zjišťuje, že používání ropných paliv v automobilech je pro přírodu a klima lepší než produkce paliv ze zemědělských plodin jako palmového nebo řepkového oleje. Vysoké cíle Evropské unie a ještě vyšší cílová úroveň Británie pro podíl biopaliv v pohonných hmotách povedou podle studie k likvidaci milionů hektarů lesů a jejich přeměně na plantáže.

Evropská komise sice zavedla kritéria udržitelnosti biopaliv, běžně používaná biopaliva však podle britské studie kvůli změnám krajiny tento standard neplní. Využívání palmového oleje například zvýší emise oxidu uhličitého o 31 procent, protože při přeměně lesů na zemědělskou půdu se tento skleníkový plyn uvolňuje z likvidovaných stromů do ovzduší. Standard EU neplní ani řepka olejná, hlavní surovina pěstovaná na biopaliva v Evropě.

Podle studie Evropské komise, která ji dlouho odmítala zveřejnit, by více než 5,6 procenta podílu biosložky v pohonných hmotách poškodilo životní prostředí kvůli změnám krajiny. Česká republika se však zavázala dostat podíl biopaliv již letos na 5,75 procenta, tedy podle studie nad bezpečnou úroveň.

Přeměníme všechna pole na plantáže řepky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *