Bazar

V prvních šesti měsících roku 2014 odevzdali obyvatelé ČR do zpětného odběru 500 tun použitých baterií a akumulátorů, což odpovídá zhruba 22 milionům kusů tužkových baterií typu AA. Zprávu o tom vydala společnost Ecobat. Od roku 2016 vejde v platnost směrnice Evropské unie ukládající všem zdrojům s...

V prvních šesti měsících roku 2014 odevzdali obyvatelé ČR do zpětného odběru 500 tun použitých baterií a akumulátorů, což odpovídá zhruba 22 milionům kusů tužkových baterií typu AA. Zprávu o tom vydala společnost Ecobat.

Od roku 2016 vejde v platnost směrnice Evropské unie ukládající všem zdrojům s instalovaným výkonem nad 50 MW snížení emisí oxidů dusíku na hodnotu pod 200 mg/m3.

Podle tiskové zprávy CBRE je v České republice zhruba 4,5 mil. m2 moderních skladových ploch, většina je již obsazena. Volných zůstává pouhých 8 % (370 tis. m2).

Nájmy se pohybují kolem 3,20 eur za měsíc a m2. V exponovaných lokalitách (okolí dálnice D1) by však měly ještě vzrůst.

V prvním pololetí roku 2014 vzrostl o 5 % počet registrovaných zelených firem, kde jsou zaměstnanci zapojeni do podnikových sběrů elektroodpadu. Zatímco běžný obyvatel vytřídí za rok zhruba 5 kg elektroodpadu, u zaměstnanců v zapojených firmách je to až dvakrát více.

Kdyby se v Evropě snížila na polovinu spotřeba masa a mléčných výrobků, emise skleníkových plynů ze zemědělství by se snížily až o 42 % a znečištění dusíkatými sloučeninami až o 40 %. Rozloha půdy potřebná k výrobě potravin pro jednoho obyvatele by se zmenšila z 0,23 na 0,17 ha. Uvádí to dokument EK The Roadmap to a Resource Efficient Europe.

Na oficiálním webu programu Nová zelená úsporám je k dispozici kalkulačka pro výpočet výše dotace, kterou můžete získat. Stačí zadat v několika jednoduchých krocích základní rozměry objektu a zadat parametry plánovaných stavebních úprav. Vyhodnocení vám sdělí maximální celkovou výši dotace, případně zda na dotaci vůbec máte nárok. Kontrola jednotlivých kritérií vás pak upozorní na oblasti, které je třeba upravit, abyste kritéria splnili, například přidat zateplení. Kalkulačka je dostupná na http://kalkulacka.novazelenausporam.cz/.

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal na konferenci FUWA: „Když jsem v roce 1990 vyjel za hranice do Vídně, viděl jsem tam poprvé sadu na třídění odpadů v domácnosti a ptal jsem se, k čemu to je. O tom se nám tehdy ani nesnilo! V odpadovém hospodářství jsme začínali od nuly a nyní jsme na 29 % třídění. Myslím, že jsme udělali obrovský pokrok.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *